Neštěstí se stává z nepozornosti

禍は懈怠に生ず
Wazawai wa ketai ni shōzu.

„Neopatrnost je velký nepřítel, plameny vyšlehly výš a výš.“ - komentář na tradiční Japonské karetní hře. Toto napomenutí může být použito k mnohým stránkám života. Devadesát devět procent dopravních nehod je díky neopatrnosti, nepozornosti. V práci může malá nedbalost zrušit kompletní výzkum i přes dlouhodobou přípravu.

Totéž platí ve válce, ať už v boji armád nebo v boji jednotlivců. Neopatrná příprava, nebo nedbalost je jasný recept na katastrofu.

Staré samurajské rčení zní: „Zkušenost je opatrnost“.

Abychom zabránili tomu, aby naše úsilí „skončilo v plamenech“, měli bychom neustále zkoumat naše činy a být opatrní ohledně našich metod tréninku. Je potřebné mít na mysli, že „neštěstí pramení z nedbalosti, neopatrnosti, nepozornosti“.

Shin-ken znamená „skutečný meč“, ale nyní se častěji používá v přeneseném smyslu. Dělat něco se skutečným mečem znamená dělat to s naprostou vážností. Přístup odpovídající skutečnému meči znamená bezvýhradné odhodlání (koncentrace). Shin-ken sho-bu, doslova souboj se skutečnými meči, znamená to něco, co má závažnost otázky života a smrti.[9]

V tréninku odpovídáme jeden za druhého, proto musíme být vždy plně koncentrovaní a nahlížet téměř na vše jako na otázku života a smrti.

© Copyright 2018 ČUDK. Všechna práva vyhrazena.

Designed & Created by Vones.org

Loading