AR KarateDo Brno


AR Karate-do Brno je klub zabývající se výukou tradičního karate. Zájemci o jeho studium, a to bez rozdílu pohlaví, věku, technické vyspělosti či směru BUDO jsou srdečně zváni.

Proč u nás cvičit?

V karate jde především o osobní rozvoj. Nejtěžší není porazit útočníka ale, porazit sám sebe a to nás trénování tradičního karate učí. Učí nás poznat své tělo, jeho možnosti i omezení, rozvíjí jak náš fyzický fond, tak i vůli, sebevědomí a mentální schopnosti. A protože karate má začínat i končit vzájemnou úctou jde i o pochopení cesty duchovní. To vše je velmi důležité hlavně pro náš běžný život.

Kdo u nás může začít cvičit?

Trénovat tradiční karate a začít ho studovat je možné v každém věku a je jedno zda jste muž nebo žena. Nejsme sportovní oddíl a proto není důležité v jaké fyzické kondici momentálně jste. Každý cvičí podle svých zdravotních možností a přiměřeně svému věku.
Pro malé děti je ale způsob výuky tradičního karate příliž mentálně náročný, proto děti do patnácti let běžně nepřijímáme, ale výjimečně vyspělé jedince vezmeme i od třinácti let.

Pro zájemce o cvičení

  • První týden (dva tréninky) jsou zdarma.
  • Není nutné si kupovat hned kimono. Stačí pouze vhodný sportovní oděv.
  • Můžete k nám přijít kdykoliv v průběhu cvičební sezóny.

Co je to Karate-do?

DENTO KARATE-DO – “Cesta prázdné ruky” je velmi efektivní a komplexní bojové umění sebeobrany, které se začalo formovat na Okinavě již kolem roku 1200. Velmi důležitými daty pro jeho vývoj byly rok 1479 ve kterém byl vydán králem zákaz nošení zbraní. Dále pak rok 1609, ve kterém začala okupace Okinawy Japonci za to, že ho nepodpořila ve válce s Čínou. Opět byl obnoven zákaz nošení zbraní a tak se Karate-do (tehdy se ještě používal název Tó - de ) stalo jedinou šancí obyvatel Okinawy, jak se úspěšně bránit proti ozbrojeným okupantům. A právě díky těmto nepříznivým okolnostem se Karate-do nakonec vyvinulo ve velmi účinné bojové umění. Na území Japonska se však dostalo až v roce 1922, když tam byl z Okinawy vyslán Gichin Funakoshi jak zástupce jejich bojových umění. Oficiálně bylo Katate uznáno v Japonsku až v roce 1933. V Čechách byl pokus o vytvoření organizace Karate již v roce 1962, ale teprve v roce 1970 vznikla oficiální komise Karate při Českém svazu džuda.
Studiem Karate-do lze dosáhnout optimálního, fyzického, psychického i duchovního rozvoje. Skrze neustálé větší koncentraci mysli, hledání lepší techniky a důsledného procvičování modelových bojových aplikacích, si rozšiřuje karateka svoje schopnosti ve všech těchto směrech. Tím dochází k seberozvoji a Karate-do se tak stává CESTOU. Cestou, která nikdy nekončí a také nemá žádné individuální hranice.

Náplň tréninků

KIHON - studujeme principy základních technik karate. Učíme se jak nejlépe využít naše tělo pro techniky postojů, bloků, úderů, kopů, seků, pák, škrcení i hodů. Také cvičíme jejich různé kombinace a to jak na místě, tak i v pohybu.
KATA - učíme se nejen postup dané konkrétní kata, ale i její bojovou aplikaci (bunkai). V kata jsou ale také obsaženy informace, které s bojem přímo nesouvisí. Například cviky na rozvoj rovnováhy, správného dýchání a také jak přeladit mozek z hladiny beta do hladiny alfa.
KUMITE - nacvičujeme různé formy a způsoby boje, kde se dává důraz na správný čas, využití ideální vzdálenost i na optimální použití daných základních technik. A to od těch nejjednodušších, kdy ani nedochází ke kontaktu s cvičebním partnerem, až po volný boj a boj proti skupině útočníků.
SEBEOBRANA - je velice široký pojem a obsahuje nepřeberné množství variant. Proto vytváříme modelové situace, které mohou vzniknout v běžném životě. Napadeni můžeme být v různém prostředí, třeba ve volném prostoru na ulici, nebo naopak v uzavřené místnosti (restaurace), či v lese a tak dále. Také ne vždy stojí útočník čelně proti vám. Může zaútočit nečekaně z boku, nebo zezadu, může to být na velkou, střední nebo kontaktní vzdálenost. Také může mít nějakou zbraň a jsou i situace, kdy není sám a je třeba čelit přesile. Možností napadení je mnoho a my se učíme hledat a procvičovat jejich optimální řešení.

Trenér

//galerie.cudk.cz/Obsah/Ikony/user.pngAleš Róth (trenér licence A)
//galerie.cudk.cz/Obsah/Ikony/tel.png+420 605 250 553
//galerie.cudk.cz/Obsah/Ikony/mail.pngar.karate.brno@gmail.com

Aleš Róth se zabývá studiem a výukou Karate-do již více jak 45 let.

Asistent trenéra

//galerie.cudk.cz/Obsah/Ikony/user.pngIng. Michal GUZEJ, Ph.D.  (trenér licence B)

 

Tréninky

Přes letní prázdniny se bude cvičit ve středu od 16:00 do 19:00.
Tréninky budou společné s Dentokan Brno.
Letní prázdninový rozvrh tréninků začíná 12. 7. a končí 30. 8. 2023.

Od pondělí 4. 9. 2023 bude zahájena cvičební sezóna prvním tréninkem v novém školním roce (2023/2024) od 17:30 do 19:00.

DenZačátekKonec
Pondělí16:3017:30
Pondělí17:3019:00
Čtvrtek16:3017:30
Čtvrtek17:3019:00

//galerie.cudk.cz/Obsah/Ikony/loc.pngSokolovna Rybnická 75, Brno - Nový Lískovec

Jak se k nám dostanete

Trolejbusem číslo 25 a 26 zastávka Raisova…
Parkovat lze u tělocvičny.
Vchod do budovy je ze zadní strany (od hřiště).
Tělocvična je v prvním patře a šatny v přízemí.

Jiří Procházka o Aleši Róthovi

V čase 1 hodina a 8 minut 30 sekund hovoří o Aleši Róthovi.

© Copyright 2024 ČUDK. Všechna práva vyhrazena.

Designed & Created by Vones.org

Loading