Karate je pomocníkem spravedlnosti

空手は義の補け
Karate wa gi no tasuke.

V knize Karate-do Kyohan Funakoshi napsal: „Hodnota umění závisí na jeho použití. Když je použito pro dobrý účel, tak má umění velkou hodnotu, ale pokud je zneužíváno, pak není většího zla nebo škodlivějšího umění než karate“.

Taira Shigesuke (1639 - 1730) v Bushido Shoshinshu (Bushido pro začátečníky, mladé samuraje) píše: „Válečník musí porozumět významu slov dobro a zlo, aby ve svém životě mohl dobro konat a zlu se vyhýbat. Konání dobra a odvaha by měli být jedněmi z hlavních cílů profesionálního válečníka“.

Charakterní lidi posiluje vědomí, že činí věci, které jsou správné. Například vojáci bránící vlast mají zcela jinou motivaci, než vojáci agresora. Síla, která přichází z důvěry v to, že to co děláme je správné, je vyjádřená rčením, „Když zkoumám sám sebe a vidím, že jsem v právu, pak ať já čelím jednomu tisíci či deseti tisícům protivníků, musím postupovat dopředu“.

Funakoshi dále píše, pokud zabráníte akci, když spravedlivost je v sázce, demonstrujete nedostatek odvahy. Karate je bojové umění, v kterém ruce a nohy jsou jako meče, a ty nesmějí být použity nespravedlivě nebo neoprávněně. Cvičenci karate musejí stát na straně spravedlivosti za všech situací.

© Copyright 2018 ČUDK. Všechna práva vyhrazena.

Designed & Created by Vones.org

Loading