Kitei

Kata Kitei vytvořil koncem 80. let Hidetaka Nishiyama pro použití v soutěžní disciplíně Fuku-go, kterou také vytvořil. Fuku-go bylo poprvé představeno v soutěži ITKF v roce 1994. Fuku-go je komplexní soutěžní disciplína, ve které se střídá kata a kumite vždy po soutěžním kole. Hidetaka Nishiyama vytvořil Kitei tak, aby podpořil důležitost komplexního přístupu při studiu karate a také pro to, aby se mohli potkávat karate-ka z různých škol, a aby kata ve Fuku-go byla přijatelná pro všechny školy karate.

Kitei byla navržena tak, aby zahrnovala principy a techniky charakteristické pro různé styly karate Shotokan, Goju-Ryu, Shito-Ryu a Wado-Ryu.

Původně Hidetaka Nishiyama zamýšlel, že Kitei bude každoročně znovu vytvořena dalšími mistry a schválena technickou komisí, tedy bude jiná pro každé mistrovství světa. Sportovci pak budou soutěžit s novou formou v příštím roce. Tento záměr se však v praxi ukázal jako nerealizovatelný. Proto se původní Kitei nikdy nezměnila a zůstává stejná dodnes.

Někdy se říká, že Kitei není kata. Slovo Kitei znamená „povinná forma“. Tato forma nebyla konkrétně pojmenována právě proto, že Hidetaka Nishiyama ji zamýšlel pouze jako první verzi této povinné formy. Z praktického hlediska můžeme říci, že protože se forma Kitei nikdy nezměnila, stává se z „Kitei“ jedna z kat tradičního karate-do.© Copyright 2024 ČUDK. Všechna práva vyhrazena.

Designed & Created by Vones.org

Loading